Wjazd do USA

Jeśli planujesz podróż do USA, musisz się dobrze przygotować. Odpowiemy na najważniejsze pytania - od aplikacji ESTA, przez procedury na lotnisku, po import towarów do Stanów Zjednoczonych.

Uwaga

W maju 2023 roku zostanie zniesiony wymóg szczepień COVID dla osób podróżujących z zagranicy do USA! Nieszczepieni goście mogą teraz ponownie wjechać do kraju.

Złóż wniosek o wizę ESTA aby podróżować do USA bez wizy!

ESTA

Oficjalne pozwolenie na wjazd do USA!

Wymagania dotyczące wjazdu do USA

Zanim otrzymają Państwo pozwolenie na podróż do Stanów Zjednoczonych, muszą Państwo udowodnić Urzędowi Celnemu i Ochrony Granic (CBP), że spełniają Państwo wszystkie kryteria dla osób odwiedzających Stany Zjednoczone.

Dlatego też będziesz proszony o podanie różnych danych podczas rezerwacji lotu, jak również podczas ubiegania się o zezwolenie na podróż (np. ESTA lub wizę amerykańską) oraz podczas przekraczania granicy na lotnisku.

Ta kontrola danych przed wjazdem sprawdza, czy spełniasz następujące wymagania dotyczące wjazdu do Stanów Zjednoczonych:

 • Masz ważny paszport (chyba że jesteś posiadaczem Zielonej Karty lub obywatelem USA).
 • Masz ważne zezwolenie na podróż (np. ESTA lub wizę amerykańską).
 • Paszport spełnia warunki związane z zezwoleniem na podróż (np. może być wymagane, aby był ważny do sześciu miesięcy po dacie przyjazdu).
 • Wjeżdżasz do kraju dokładnie w tym celu, w jakim została wydana Twoja ESTA lub wiza.
 • Wyjedziesz przed upływem terminu ważności zezwolenia na pobyt w USA.
 • Nie stanowią Państwo zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Ponadto należy spełnić wszystkie wymagania związane z rodzajem zezwolenia na podróż lub pobyt. Może to być na przykład miejsce nauki w USA, jeśli wjeżdżamy z wizą studencką (wiza F-1) lub list zapraszający z firmy, jeśli jesteśmy przeniesieni do USA i wjeżdżamy z wizą L. Istnieją również specjalne wymagania dotyczące podróżowania z ESTA.

Wymagania dotyczące podróży do USA z ESTA

Jeśli wolisz skorzystać z szybszego i tańszego ESTA, aby podróżować bez wizy, zaoszczędzisz czas i pieniądze, ale musisz również spełnić wymagania ESTA. Są to:

 • Jesteś obywatelem kraju, który uczestniczy w programie Visa Waiver Program i w związku z tym jest zwolniony z obowiązku posiadania wizy do USA.
 • Masz paszport biometryczny (e-paszport).
 • Twój paszport jest ważny tak długo, jak długo jest wymagany dla Twojego obywatelstwa (patrz Klub Sześciomiesięczny).
 • Wjeżdżasz w celach turystycznych, biznesowych, medycznych lub tranzytowych.
 • Twój pobyt w USA będzie trwał jednorazowo maksymalnie 90 dni.
 • Nie masz powiązań z organizacjami przestępczymi i nigdy nie byłeś skazany za przestępstwa kryminalne.
 • Nie podróżowałeś do Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii ani Jemenu po 1 marca 2011 r. i nie byłeś na Kubie od 12 stycznia 2021 r.
 • Nie posiadasz drugiego obywatelstwa na Kubie, w Korei Północnej, Iranie, Iraku, Sudanie ani Syrii.
 • Nigdy nie odmówiono Ci wjazdu do USA ani nie odmówiono Ci ESTA lub wizy.
 • Nie posiadasz obecnie ważnej wizy do Stanów Zjednoczonych.
 • Podróżni z Węgier potrzebują węgierskiego aktu urodzenia do złożenia wniosku.

Jeśli nie spełniasz tych wymagań ESTA, musisz ubiegać się o tradycyjną wizę w ambasadzie lub konsulacie USA.

ESTA Passport valid min

Przy wjeździe do USA obowiązkowe jest posiadanie ważnego paszportu. Paszport uprawniający do wjazdu do USA

Jakie są zalety systemu ESTA?

Elektroniczne zezwolenie na podróż ESTA jest tańsze, łatwiejsze i szybsze do uzyskania niż wiza amerykańska. Zamiast trzycyfrowych kwot pobieranych przez ambasady i konsulaty za wizy, za ESTA płaci się tylko niewielką opłatę za usługę i otrzymuje się zatwierdzenie pocztą elektroniczną w ciągu kilku godzin.

Dodatkowe korzyści z ESTA wynikają z usług ESTA, takich jak gwarancja zwrotu pieniędzy, wielojęzyczna obsługa klienta oraz wzmocnione kontrole bezpieczeństwa przeprowadzane przez ekspertów usa-wiza-esta.pl.

Dokumenty potrzebne do wjazdu do USA

Na wjazd do USA przygotuj teczkę z niezbędnymi dokumentami, które możesz przedstawić podczas rozmowy z agentami patrolu granicznego USA. W Twoim zbiorze powinny znaleźć się następujące dokumenty:

 • Paszport elektroniczny
 • Wydruk autoryzacji ESTA
 • Dokumenty, które mogą potwierdzić planowany wyjazd z USA (np. bilet powrotny lub dalszy)
 • Dokumentacja dotycząca Twojego zakwaterowania i trasy podróży w USA (np. rezerwacje hotelowe).

Należy pamiętać, że przy wjeździe do USA informacje zawarte w autoryzacji ESTA muszą dokładnie odpowiadać danym w paszporcie. Dlatego, jeśli po otrzymaniu elektronicznego upoważnienia do podróży wystąpisz o nowy paszport, musisz również złożyć nowy wniosek ESTA!

Dobrze wiedzieć

Ostateczną decyzję w sprawie Państwa pozwolenia na wjazd podejmuje funkcjonariusz Urzędu Celnego i Ochrony Granic w odpowiednim punkcie wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Dlatego w każdej chwili można odmówić wjazdu bez podania przyczyn.

Formularze do wjazdu do USA

Oprócz wniosku ESTA należy zostawić swoje dane i szczegóły dotyczące podróży w linii lotniczej lub firmie przewozowej. W tym celu podczas rezerwacji podróży otrzymają Państwo za pośrednictwem łącza internetowego różne formularze, które należy wypełnić online przed rozpoczęciem podróży do USA.

Zapytanie o dane APIS

Linia lotnicza jest zobowiązana do przekazania władzom Twoich danych osobowych oraz pierwszego adresu zamieszkania w USA. Dlatego podczas procesu rezerwacji zostaniesz poproszony o podanie informacji za pośrednictwem formularza online.

Zapytanie o dane TSA (Secure Flight)

Secure Flight to program amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Transportu (TSA) służący do zgłaszania danych pasażerów. Linia lotnicza prosi o podanie danych osobowych, takich jak data urodzenia, płeć i informacje paszportowe. Secure Flight jest wymagany jako dodatek do APIS.

Formularz I-94

Twoja data wjazdu i data ostatniego wyjazdu zostaną zapisane przez CBP w elektronicznym formularzu wjazdu, który możesz obejrzeć na stronie internetowej CBP. Po wjeździe do kraju sprawdź, czy straż graniczna prawidłowo obliczyła Twój maksymalny okres pobytu i w razie potrzeby każ skorygować datę przyjazdu.

Zgłoszenie celne dla USA

Przygotuj się do złożenia deklaracji celnej (CBP Form 6059B) przy wjeździe do USA, aby zadeklarować towary, walutę i żywność, które wwozisz do USA.

Deklaracja celna USA jest stosowana przy odprawie celnej przedmiotów wartościowych i amerykańskiej ochronie biologicznej. Zazwyczaj dokonuje się jej elektronicznie przy kontroli paszportowej. Papierowe formularze są już rzadko spotykane.

Przepisy importowe dla USA

Przed wjazdem do USA dowiedz się o aktualnych przepisach dotyczących wjazdu i przywozu do Stanów Zjednoczonych. W szczególności ściśle regulowane jest wwożenie żywności, używek, gotówki, leków, zwierząt domowych i broni.

Oto procedura wjazdu do USA

Czy masz wszystkie dokumenty podróżne i swoją zgodę ESTA na podróż do USA? W takim razie jesteś gotowy do wyjazdu! Przejdziesz przez następujące kroki:

 • Odprawa online w linii lotniczej
 • Zapytania o dane poprzez formularze online
 • Przyjazd na lotnisko i odprawa bagażowa w kasie
 • Kontrola bezpieczeństwa
 • Kontrola paszportowa i rozmowy z urzędnikami granicznymi USA
 • Zgłoszenie celne

Odprawa online w linii lotniczej

Odprawa cyfrowa działa do 40 minut przed odlotem. Dowiedz się więcej na ten temat na stronie internetowej swojej linii lotniczej.

Zapytania o dane

Niektóre linie lotnicze żądają informacji APIS tylko podczas odprawy. Często jednak odbywa się to bezpośrednio po rezerwacji wraz z danymi TSA dla programu Secure Flight. W każdym przypadku należy wypełnić formularz online przed wjazdem do USA.

Odprawa bagażu w kasie

Bądź na lotnisku punktualnie, aby odprawić swój bagaż na czas, nawet jeśli są długie kolejki. Przy okienku przedstawisz swój paszport i otrzymasz kartę pokładową.

Kontrola bezpieczeństwa

Kontrola bezpieczeństwa może trwać nieco dłużej w zależności od lotniska, aktualnego natężenia ruchu, sytuacji w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego i trasy lotu. Możliwa jest również druga kontrola bezpieczeństwa, do której możesz zostać odprowadzony dzięki (ewentualnie odręcznej) notatce na karcie pokładowej (SSSS = Secondary Security Screening Selection).

Podczas SSSS bagaż podręczny jest dokładnie przeszukiwany, a pasażer jest prześwietlany i szczegółowo przepytywany. Nie pozwól, aby ta rutynowa kontrola Cię zdenerwowała i odpowiedz krótko i precyzyjnie.

Zgłoszenie celne

Papierowy formularz deklaracji celnej w USA został oficjalnie zniesiony ze względów ekologicznych i zastąpiony deklaracją elektroniczną przy kontroli paszportowej (np. w automacie APC). Papierowe formularze są jednak nadal sporadycznie widywane podczas lotów i w halach przylotów.

Wskazówka: Szybsza podróż do USA dzięki APC

Jako osoba podróżująca w ramach ESTA, posiadacz zielonej karty lub uczestnik programu Global Entry, lub członkiem jakiegokolwiek innego programu Trusted Traveler, możesz korzystać z automatycznej kontroli paszportowej na wielu lotniskach w Stanach Zjednoczonych. Jeśli kwalifikujesz się do APC, zostaniesz poproszony o zeskanowanie paszportu, zrobienie zdjęcia i udzielenie odpowiedzi na serię pytań. Następnie urządzenie do kontroli paszportowej wyrzuci pokwitowanie, które należy przedstawić urzędnikom przy stanowisku wraz z paszportem.

Rozmowy z urzędnikami granicznymi USA

Urzędnik graniczny na lotnisku podejmuje ostateczną decyzję o Państwa wjeździe do USA. Jeśli odpowiedziałeś na jego pytania zgodnie z prawdą i pewnie, bez wahania postawi w Twoim paszporcie odpowiedni stempel wjazdowy.

Sprawdź krótko datę i porównaj ją z okresem ważności swojej ESTA, aby uniknąć problemów podczas opuszczania kraju. Powinieneś również szybko spojrzeć na cyfrowy formularz wejściowy I-94 na stronie internetowej CBP, aby w razie potrzeby skorygować ostatnią datę wyjazdu.

O co zapytają mnie urzędnicy na granicy USA?

Funkcjonariusze Urzędu Celnego i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych mają za zadanie chronić bezpieczeństwo wewnętrzne Stanów Zjednoczonych poprzez odstraszanie potencjalnych zagrożeń ze strony osób podróżujących z zagranicy. Dlatego też zadadzą Ci kilka pytań dotyczących powodu Twojej podróży i Twoich planów na terenie USA.

Oto kilka możliwych pytań, które może zadać Ci funkcjonariusz CBP:

 • "Dlaczego odwiedzasz Stany Zjednoczone?"
 • "Jak długo przebywa Pan/Pani w USA?"
 • "Gdzie będziesz przebywał?"
 • "Jaki jest twój pierwszy adres w Stanach?"
 • "Kogo odwiedzasz?"

Jako osoba podróżująca w ramach ESTA nie należy sprawiać wrażenia, że zamierza się robić w USA cokolwiek innego niż działania dozwolone w ramach ESTA (turystyka, podróże służbowe, leczenie lub tranzyt).

Jeśli wjeżdżasz na wizie amerykańskiej, odpowiedz zgodnie z celem Twojej wizy. W każdym przypadku trzymaj się prawdy i odpowiadaj krótko i dokładnie.

Wskazówki dotyczące wjazdu do USA

Dzięki tym wskazówkom Twój wjazd do USA będzie bezstresowy:

 • Zleć wypełnienie wniosku ESTA zaufanej agencji, aby uniknąć błędów, niedotrzymania terminów, zablokowania systemu ESTA i odrzucenia wniosku na granicy USA.
 • Skompletuj teczkę ze wszystkimi ważnymi dokumentami podróżnymi i użyj listy kontrolnej, aby przygotować się do wyjazdu.
 • Nie należy przewozić świadectw pracy w bagażu podręcznym. Może to wzbudzić podejrzenie, że chcesz pracować w USA nielegalnie.
 • Przejrzyj swoje konta w mediach społecznościowych i inne obecności w sieci: upewnij się, że nie możesz być kojarzony z wypowiedziami krytycznymi wobec USA lub rządu USA.
 • Nie żartuj w rozmowie z agentami amerykańskiego patrolu granicznego, a w całej strefie przylotów na lotnisku trzymaj wyłączony telefon komórkowy.

Odmowa wjazdu do USA: Co teraz?

Pomimo dobrego przygotowania, amerykański agent graniczny może nie wpuścić Cię do Stanów Zjednoczonych. Istnieje wiele powodów takiej odmowy wjazdu. Następujące okoliczności mogą doprowadzić do odmowy na granicy USA:

 • Masz przeszłość kryminalną i zataiłeś to w swoim wniosku ESTA.
 • Pracowałeś nielegalnie w USA lub zostałeś wydalony z kraju i zataiłeś to w swoim wniosku ESTA.
 • Masz oczywiste problemy zdrowotne (takie jak zakaźna poważna choroba), a funkcjonariusze patrolu granicznego USA podejrzewają, że możesz stanowić zagrożenie dla innych podróżnych.
 • Dane w autoryzacji ESTA nie zgadzają się z danymi w paszporcie.
 • Pochodzisz z kraju, w którym obowiązują ograniczenia wjazdu i nie spełniasz wymagań dotyczących wjazdu do Stanów Zjednoczonych.
 • Sprawiasz wrażenie osoby stanowiącej zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego USA.

Dwa najczęstsze powody odmowy wjazdu do USA to niekompletna dokumentacja i błędy w aplikacji ESTA. Agenci patrolu granicznego nie muszą jednak podawać przyczyny odmowy wjazdu.

Obecnie Państwa możliwości są ograniczone do skontaktowania się z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) w celu uzyskania informacji i pomocy w ramach programu TRIP (Traveler Redress Inquiry Program) po powrocie do kraju.

Po otrzymaniu odmowy wjazdu na granicy USA nie można już korzystać z ruchu bezwizowego w ramach ESTA. Przy kolejnych wjazdach należy ubiegać się o wizę amerykańską w ambasadzie lub konsulacie.

Zapobieganie błędom przy wjeździe do USA

Aby uniknąć odmowy na granicy, zakazu wjazdu i nieprzyjemnych sytuacji w okresie poprzedzającym podróż do USA, skorzystaj z pomocy eksperta ESTA. Dzięki usługom ESTA oferowanym przez usa-wiza-esta.pl jesteś po bezpiecznej stronie.

Jetzt ESTA beantragen