Programy dla zaufanych podróżnych w USA

Czy słyszałeś kiedyś o Global Entry, TSA-Pre, NEXUS lub Sentri? Są to nazwy programów, które mogą znacznie ułatwić wjazd do Stanów Zjednoczonych. Dowiedz się o programach Trusted Traveler i jak zostać ich uczestnikiem.

Czym są programy Trusted Traveler?

Programy Trusted Traveler to oparte na ryzyku procesy wyboru przez rząd USA, które pozwalają osobom często podróżującym kwalifikować się do ułatwionej kontroli bezpieczeństwa na lotniskach lub w innych punktach wjazdu.

Coraz częstsze kontrole bezpieczeństwa i wydłużony czas odprawy granicznej to nowa rzeczywistość dla amerykańskich podróżnych. Wielu turystów przegapiło swoje loty, ponieważ czas oczekiwania w punktach kontrolnych Transportation Security Administration (TSA) był zbyt długi.

Jeśli byłeś w jednej z takich kolejek, to być może zauważyłeś podróżnych, którzy przeszli przez kontrolę bezpieczeństwa bez czekania. Byli to prawdopodobnie członkowie programu Trusted Traveler. Najbardziej znanym programem Trusted Traveler jest Global Entry.

Jakie są programy Trusted Traveler?

Obecnie jako osoba regularnie podróżująca po Stanach Zjednoczonych możesz zakwalifikować się do następujących programów Trusted Traveler i w ten sposób znacznie ograniczyć kontrole bezpieczeństwa na granicy:

Trusted Traveler - programy USA Eligible travelersUprawnieni podróżni Trip typeRodzaj wycieczki
TSA Pre Obywatele amerykańscy i posiadacze zielonej karty Wylot z lotnisk w USA
Global Entry Obywatele USA, posiadacze zielonej karty, wybrani podróżni z zagranicy Wjazd do USA z innych krajów
NEXUS Obywatele USA, posiadacze Zielonej Karty, obywatele kanadyjscy, stali rezydenci kanadyjscy, obywatele meksykańscy Wjazd do Stanów Zjednoczonych z Kanady
Sentri Obywatele USA, posiadacze Zielonej Karty, osoby podróżujące z zagranicy Wjazd do USA z Kanady i Meksyku
FAST Kierowcy ciężarówek będący obywatelami USA, posiadaczami zielonej karty, obywatelami Kanady, stałymi rezydentami Kanady lub obywatelami Meksyku Przejazdy ciężarówek do USA z Kanady lub Meksyku

Jeśli więc przyjeżdżasz do USA z zagranicy w ramach regularnych podróży służbowych i nie jesteś obywatelem USA ani posiadaczem zielonej karty, program Global Entry jest prawdopodobnie właściwym wyborem.

Jak mogę zostać członkiem programu?

Zgodnie z rekomendacją "Best Match" na stronie internetowej Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, otrzymasz propozycję najlepszego programu Trusted Traveler na podstawie swojej narodowości i zwyczajów podróżowania.

Po złożeniu wniosku online musisz umówić się na rozmowę w jednym z tzw. "enrollment centers". W zależności od programu, oddasz tam również swoje odciski palców.

DHS zapowiedział, że czas oczekiwania może być dłuższy. W przypadku Global Entry aplikacja może trwać do 6 miesięcy, w przypadku NEXUS i Sentri nawet do 14 miesięcy. Jedynie program FAST trucker żyje zgodnie ze swoją nazwą: tutaj wniosek zostanie zatwierdzony po około 2 tygodniach.

Ile kosztuje członkostwo?

Różne programy Trusted Traveler wymagają różnych opłat członkowskich w wysokości od 50 do 122 dolarów. W przypadku Global Entry za pięcioletnie członkostwo płaci się 100 dolarów.

Korzyści wynikające z programów Trusted Traveler

Jeśli jesteś członkiem programu Trusted Traveler na wycieczki do USA, skorzystasz ze znacznie zmniejszonej kontroli bezpieczeństwa przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych.

Może to wyglądać następująco:

  • Brak obowiązku zdejmowania butów, pasków czy kurtek
  • Brak obowiązku oddzielnej kontroli laptopów
  • Brak wymogu specjalnego pakowania płynów w bagażu podręcznym
  • Zautomatyzowana kontrola paszportowa zamiast oczekiwania w kolejkach po przyjeździe
  • Brak długich rozmów z urzędnikami granicznymi
  • Brak dodatkowych kontroli bezpieczeństwa, takich jak wtórna selekcja bezpieczeństwa (SSSS)

Nawet przy wyjeździe z kraju kontrole bezpieczeństwa są skrócone jako Trusted Traveler. Dzieci do 12 roku życia również korzystają z szybszej obsługi. Podsumowując, programy Trusted Traveler dla Stanów Zjednoczonych oferują Ci lepsze doświadczenie podróży i zwiększają efektywność regularnych podróży po Stanach Zjednoczonych.

Jetzt ESTA beantragen