Paszport do aplikacji ESTA

Planujesz podróż do Stanów Zjednoczonych i musisz ubiegać się o wizę ESTA? Będziesz potrzebował ważnego paszportu biometrycznego! Dowiedz się więcej na temat funkcji paszportu elektronicznego.

ESTA

Oficjalne zezwolenie na podróż do USA!

Co to jest paszport biometryczny?

Paszport biometryczny, znany również jako paszport elektroniczny, paszport elektroniczny lub paszport cyfrowy, to paszport papierowy zawierający dane elektroniczne przechowywane w zintegrowanym mikroprocesorze.

Od 1 kwietnia 2016 r. tylko paszporty biometryczne są akceptowane do celów bezwizowego wjazdu do USA. Oznacza to, że musi on zawierać mikroprocesor dostarczający danych biometrycznych jego posiadacza.

Paszport elektroniczny można zawsze rozpoznać po tym symbolu:

Symbol biometric passport

Paszport w trybie przyspieszonym dla ESTA?

Tak, w przypadku wniosku o ESTA można skorzystać z paszportu w trybie przyspieszonym, ponieważ jest to w pełni ważny dokument, który został przetworzony i wydany w trybie przyspieszonym za dodatkową opłatą.

Paszport tymczasowy do wniosku o ESTA?

Nie, niestety nie można ubiegać się o ESTA z tymczasowym paszportem i podróżować do USA bez wizy. Zaleca się złożenie wniosku o wydanie paszportu w trybie przyspieszonym, jeżeli znajdują się Państwo pod pilną presją czasu, ponieważ może on być bez problemów wykorzystany do złożenia wniosku o ESTA.

Jeśli złożyłeś wniosek o nowy paszport, ale jeszcze go nie otrzymałeś, musisz poczekać z wnioskiem o ESTA, aż otrzymasz nowy paszport.

Passport ESTA

Ładowanie paszportu w wniosku ESTA

Przygotuj dane paszportowe do ich załadowania. Zintegrowane oprogramowanie do odczytu danych automatycznie przeniesie wszystkie dane paszportowe do wyznaczonych pól formularza.

Załadowanie strony z danymi z paszportu wraz ze zdjęciem i obszarem do odczytu maszynowego w dolnej trzeciej części strony odbywa się poprzez wykonanie zdjęcia na żywo w procesie składania wniosku lub (np. jeśli aparat fotograficzny urządzenia nie działa) ręcznie jako plik jpg, jpeg, png lub gif.

Ważne jest, aby część do odczytu maszynowego zajmowała całą szerokość zdjęcia, aby można było ją poprawnie odczytać. Dostępne są następujące dane:

 • Nazwisko rodowe
 • Imię
 • Płeć
 • Numer paszportu
 • Kraj wydania
 • Narodowość
 • Data urodzenia
 • Ważność
image machine readable zone of passport

Strefa odczytywalna maszynowo (oznaczona na czerwono) w paszporcie musi całkowicie pasować do zdjęcia, aby dane mogły być odczytane prawidłowo.

Czy moje dziecko potrzebuje również paszportu do ESTA?

Tak, ważny paszport biometryczny jest również obowiązkowym wymogiem dla wniosku dziecka o ESTA.

Wniosek o ESTA nie może być złożony z paszportem dziecka lub dowodem osobistym dziecka, ponieważ nie można go odczytać w formie elektronicznej i dlatego nie można go sprawdzić na kontroli granicznej. W związku z tym dzieci potrzebują paszport biometryczny i elektronicznegy (paszport elektroniczny) do rejestracji w systemie ESTA i na wakacje w USA, który musi być ważny przez cały okres pobytu w USA.

Ważność paszportu

Wymagana ważność paszportu dla wniosku o ESTA zależy od obywatelstwa wnioskodawcy. Co do zasady, każdy paszport musi być ważny przez co najmniej kolejne 6 miesięcy po opuszczeniu USA, tzn. obejmować cały pobyt na amerykańskiej ziemi plus 6 miesięcy.

Wyjątek stanowią kraje szóstego klubu miesięcznego (Six Month Club).

Co to jest "Sixt Month Club"?

Większość osób, które otrzymały zezwolenie na podróż ESTA, jest objęta zwolnieniem "Six Month Club". Podróżujący z Niemiec, Hiszpanii lub Kanady, na przykład, potrzebują tylko paszportu, który musi być ważny przez cały okres planowanego pobytu.

Nowy paszport - nowy ESTA?

Po złożeniu wniosku o wydanie nowego paszportu ważność zatwierdzonego wniosku o ESTA wygasa automatycznie, nawet jeśli okres 2 lat jeszcze nie został osiągnięty.

Zatwierdzenie ESTA jest zawsze powiązane z paszportem i odpowiadającym mu numerem paszportu. Ponieważ nowy paszport otrzyma inny numer paszportu, należy złożyć nowy wniosek o ESTA.

Zgubiłem paszport - Czy mój ESTA jest nadal ważny?

Zgubiłeś paszport i zgłosiłeś tę utratę? Niestety, nie można już używać zagubionego lub skradzionego paszportu do celów autoryzacji ESTA, nawet jeśli zostanie on ponownie odnaleziony.

Jeśli więc posiadasz ważny dokument ESTA i oficjalnie zgłosisz utratę paszportu, zawsze musisz złożyć wniosek o nowe zezwolenie na wjazd.

W przypadku trwałej utraty paszportu należy złożyć wniosek o nowy paszport, a następnie o nowy ESTA.

Wjazd do problematycznego kraju i systemu ESTA

Stany Zjednoczone zaklasyfikowały następujące kraje jako krytyczne ze względu na zagrożenie terroryzmem:

 • Irak
 • Iran
 • Kuba
 • Jemen
 • Syria
 • Libia
 • Somalia
 • Sudan
 • Korea Północna

Każdy, kto wjechał do tych krajów 1 marca 2011 roku lub później (lub po 12 stycznia 2021 roku w przypadku Kuby) nie będzie mógł ubiegać się o ESTA.

Jednakże, pobyt w jednym z tych krajów po zatwierdzeniu ESTA spowoduje również problemy podczas późniejszego wjazdu do USA i może prowadzić do anulowania zatwierdzenia ESTA.

Złożyć wniosek o ESTA