FAQ ESTA

FAQ ESTA

Wniosek o zezwolenie na wjazd do USA jest skomplikowany i budzi pewne pytania. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania ESTA!

ESTA

Oficjalne zezwolenie na podróż do USA!

Czy muszę drukować aplikację ESTA?

Nie musisz drukować aplikacji ESTA i zabierać ją ze sobą do USA, ale zdecydowanie ją polecamy. W następujących sytuacjach pomocne może być posiadanie przy sobie wydrukowanej wersji upoważnienia do podróży ESTA:

  • Jeśli zdarzy się, że popełniłeś błąd w aplikacji ESTA, łatwiej jest zauważyć, kiedy ESTA został wydrukowany, niż po zalogowaniu się do amerykańskiego urzędu celnego i ochrony granic w celu sprawdzenia swoich danych.
  • Ogólnie rzecz biorąc, linie lotnicze posiadają niezbędne oprogramowanie do elektronicznego sprawdzania, czy podróżujesz z systemem ESTA. W przypadku awarii technicznej, zawsze lepiej jest mieć wydrukowany i dostępny system ESTA.
  • Drukowanie arkusza ESTA może pomóc w udzieleniu odpowiedzi na pytania zadane przez funkcjonariusza straży granicznej. Odpowiedzi udzielane funkcjonariuszowi granicznemu powinny być takie same jak odpowiedzi w systemie ESTA.
  • Jeśli planują Państwo ponowną podróż do USA, mogą Państwo łatwo sprawdzić ważność swojej karty ESTA na wydrukowanych dokumentach.
.

 

Jeśli złożysz wniosek o ESTA w usa-wiza-esta.pl, wyślemy Ci natychmiastową autoryzację podróży pocztą elektroniczną. Możesz również w każdej chwili sprawdzić swój ESTA online na swoim koncie klienta, wydrukować go ponownie i zabrać ze sobą na wycieczkę do USA.

Dlaczego wniosek o ESTA miałby zostać odrzucony?

Istnieje wiele powodów, dla których wniosek o ESTA może zostać odrzucony. W większości przypadków wnioski o ESTA są odrzucane, ponieważ osoba ubiegająca się o wizę nie spełnia wymogów bezwizowego wjazdu do USA w ramach programu bezwizowego. Chociaż przyczyny są różne, istnieją dwa główne powody:

1. ESTA odmówiono z powodu błędów w podanych danych.

Łatwo jest popełnić błąd w pisowni, zwłaszcza jeśli się spieszysz. Jeśli Twój wniosek został odrzucony, powinieneś dokładnie sprawdzić swój wniosek i sprawdzić, czy w Twoim imieniu, danych paszportowych, dacie urodzenia itp. nie wystąpił błąd.

2. ESTA odmówiono pomimo poprawnych danych.

Czy dwukrotnie sprawdziłeś swoją aplikację ESTA i jesteś pewien, że nie ma w niej błędów? I pomimo tego, twój ESTA nadal jest odrzucany? Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy:

  • Masz takie samo nazwisko jak osoba, która już zwróciła uwagę władz USA
  • Jesteś podwójnym obywatelem Iranu, Iraku, Sudanu, Syrii i Iraku, Korea Północna
  • Odpowiedziałeś "tak" na jedno z pytań dotyczących bezpieczeństwa
  • Odmówiono wydania wcześniejszej wizy lub wniosku o ESTA
  • W przeszłości przebywałeś w USA dłużej niż wynosi wiza ESTA lub wiza dozwolona
  • Jesteś posiadaczem Green Card w USA i dlatego możesz podróżować do USA bez ograniczeń - nawet bez ESTA

Władze USA nie poinformują Cię, dlaczego wniosek o ESTA został odrzucony. Zamiast tego otrzymasz informację o tym, że Twój system ESTA nie został autoryzowany. Dlatego ważne jest, aby dokładnie sprawdzić wniosek pod kątem ewentualnych błędów i w razie potrzeby poprosić o zresetowanie aplikacji ESTA.

ESTA z 2 narodowościami

Jeśli posiadasz dwie narodowości, obie muszą być uwzględnione we wniosku o ESTA, nawet jeśli posiadasz tylko jeden paszport. Jeśli nie ujawnisz narodowości, ryzykujesz, że Twój system ESTA zostanie odrzucony.

Czy mogę ubiegać się o ESTA z wcześniejszymi wyrokami skazującymi?

Istnieje wiele czynników, które mają znaczenie przy ubieganiu się o ESTA z wcześniejszym wyrokiem skazującym. Dlatego posiadanie wyroku skazującego nie prowadzi zasadniczo do odrzucenia wniosku o ESTA. Niezwykle ważne jest jednak, aby być szczerym w swoim wniosku o ESTA i wymienić wszystkie wcześniejsze wyroki skazujące. Jeśli funkcjonariusz straży granicznej USA stwierdzi niezgodności w twoim wniosku, może odmówić ci wjazdu do USA.

Odmowa wydania wizy ESTA zależy od rodzaju popełnionego przestępstwa. Na przykład, jeśli było to tylko małe wykroczenie drogowe, które wydarzyło się dawno temu, szansa, że Twój ESTA zostanie autoryzowany jest bardzo duża. Z drugiej strony, przestępcy lub recydywiści, np. mordercy lub gwałciciele nie będą mogli wjechać do USA.

Co to jest National ID?

Krajowy numer identyfikacyjny oznacza Krajowy Numer Identyfikacyjny. Każdemu krajowi w Europejskim Obszarze Gospodarczym przypisany jest kod, dzięki czemu każdy obywatel może być łatwo zidentyfikowany. Może to być numer podatkowy, numer ubezpieczenia społecznego lub osobisty numer identyfikacyjny - kod różni się w zależności od kraju, dlatego krajowy numer identyfikacyjny zależy od obywatelstwa.

Nie wszystkie kraje objęte programem bezwizowym są zobowiązane do podania krajowego numeru identyfikacyjnego przy ubieganiu się o ESTA.

Co to jest "overstay"?

Termin overstay przyznawany jest osobom, które przebywają w USA dłużej niż pozwala na to ich zezwolenie na podróż lub wiza. Przedłużenie pobytu może mieć negatywne skutki, gdy próbuje się wjechać ponownie do Stanów Zjednoczonych lub później występuje się o wizę amerykańską.

Jak długo trwa przetwarzanie ESTA?

Władze USA potrzebują do 72 godzin - w niektórych przypadkach nawet dłużej - na rozpatrzenie wniosku o ESTA. Zatwierdzenie ESTA w czasie rzeczywistym nie jest już możliwe! Zalecamy złożenie wniosku o wydanie pozwolenia ESTA na 6-8 tygodni przed wyjazdem do USA, aby uniknąć presji czasu.

Które kraje są objęte programem VWP (Visa Waiver Program)?

O ESTA mogą ubiegać się obywatele następujących krajów:
Andora, Australia, Austria, Belgia, Brunei, Chile, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Japonia, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Monako, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Polska, Republika Czeska, San Marino, Słowacja, Słowenia, Singapur, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan, Węgry, Włochy, Wielka Brytania.

Czy można anulować ESTA?

Nie, system ESTA nie może zostać anulowany, ale zawsze musi zostać ponownie zgłoszony, jeśli coś się zmieniło w danych osobowych lub danych w paszporcie. W istniejącym systemie ESTA można później zmienić tylko adres e-mail i określony adres w USA. Zatwierdzenie systemu ESTA jest zasadniczo ważne przez dwa lata.

Jak często muszę ubiegać się o ESTA?

Nie musisz często ubiegać się o ESTA, ale tylko co dwa lata! Warunkiem wstępnym jest, aby Twój paszport nie stracił ważności w tym czasie i aby Twoje dane osobowe nie uległy zmianie. Następnie można wjechać do USA kilka razy z ESTA na maksymalnie 90 dni bez wizy!

Czy na mój rejs po Karaibach potrzebuję ESTA?

Tak, musisz mieć ważny ESTA na swój rejs po Karaibach, jeśli wylatujesz z portu amerykańskiego lub Twój lot zatrzyma się w USA.

Kiedy lecę do USA prywatnym odrzutowcem - czy potrzebuję ESTA?

Aby zakwalifikować się do ruchu bezwizowego z ESTA, należy podróżować z przewoźnikiem, który wyraził zgodę na udział w programie Visa Waiver Program. Tak jest w przypadku prawie wszystkich linii lotniczych i firm spedycyjnych.

Jeśli jednak podróżujesz do USA prywatnym odrzutowcem, prywatnym samolotem, prywatnym statkiem lub prywatnym jachtem, na przykład, nie możesz korzystać z systemu ESTA i będziesz potrzebował wizy amerykańskiej.

Czy Twoje dane zostaną przekazane do innych instancji?

The American Dream udostępni Twoje dane tylko DHS w kontekście aplikacji ESTA i nigdy żadnej innej stronie trzeciej. Departament Bezpieczeństwa Krajowego zastrzega sobie jednak prawo do przekazywania informacji innym władzom i organizacjom na czas wewnętrznego przechowywania, w szczególności w celu rozpatrzenia wniosków wizowych.

Linie lotnicze i firmy przewozowe zasadniczo nie będą miały dostępu do żadnych informacji z aplikacji ESTA. Mogą one uzyskać dostęp do statusu wniosku ESTA jedynie w ramach systemu zaawansowanego informowania pasażerów (Advance Passenger Information System, APIS).

Złożyć wniosek o ESTA