Lot do USA z dzieckiem lub niemowlęciem

Planujesz lot do USA z dzieckiem lub maluchem? W takim razie jest wiele do przemyślenia i przygotowania. Znajdź odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące lotów długodystansowych z dziećmi i poznaj przydatne wskazówki dotyczące podróży do USA z całą rodziną.

ESTA

Oficjalne pozwolenie na wjazd do USA!

Przygotowanie do lotu z dzieckiem do USA

Aby dobrze przygotować siebie i swoje dziecko do pierwszego lotu do USA, należy zrobić kilka dobrych badań. Jakie zasady ma Twoja linia lotnicza w zakresie podróżowania z dziećmi? Jakie są ograniczenia wiekowe i taryfy? Jaki jest najbezpieczniejszy sposób latania dla dzieci?

Szczególnie w przypadku lotów z niemowlętami, pytania bez odpowiedzi mogą utrudnić przebieg podruży. Dlatego dokładnie poinformuj się na stronie swojej linii lotniczej i przeczytaj przepisy wjazdowe do USA.

Loty do USA z dziećmi

Latanie wiąże się ze stresem. Ale dzięki dobremu przygotowaniu możesz spra

Dokumenty na lot do USA z dziećmi

Nie tylko dorośli potrzebują kompletu dokumentów podróżnych podczas podróży do USA, ale także każde dziecko podróżujące z nimi. Zadbaj wcześniej o następujące dokumenty i upoważnienia do lotu do USA:

 • Paszport biometryczny
 • Autoryzacja ESTA
 • Poświadczone kopie aktów urodzenia, nakazów opieki i podobnych dokumentów, które mogą potwierdzić legalność podróży z dzieckiem
 • Bilety lotnicze lub numery rezerwacji

Jeśli jesteś rodzicem podróżującym samotnie z dzieckiem, powinieneś zabrać ze sobą również poświadczone pełnomocnictwa od wszystkich pozostałych opiekunów prawnych, wraz z kopiami ich dokumentów tożsamości.

Wynika to z kontroli organów międzynarodowych w zakresie ochrony małoletnich, które mają zapobiegać uprowadzeniom dzieci i handlowi ludźmi. Pełnomocnictwa, kopie dokumentów tożsamości, a w najlepszym wypadku nawet oświadczenie dziecka o zgodzie na wyjazd gwarantują, że nie narazimy się na kłopoty przy wjeździe do USA.

Wypełnianie wniosku ESTA dla dzieci

Wniosek ESTA dla swoich dzieci można wypełnić jednocześnie z własnym wnioskiem, najpierw zwiększając liczbę podróżnych w pytaniu "Ile osób dołącza do wycieczki?", a później odpowiadając na wszystkie pytania ESTA dla każdej osoby.

Adres e-mail i numer telefonu mogą być takie same jak Twoje w aplikacji ESTA dla Twojego dziecka. Na pytanie o ich pracodawcę odpowiada się "Nie", można również zaznaczyć "Nie", jeśli chodzi o profile w mediach społecznościowych.

Lot do USA z paszportem dla dzieci

Jeśli Twoje dziecko ma tylko paszport dziecka, nie będzie mogło podróżować do USA za pomocą ESTA. Zamiast tego będzie potrzebowało wizy amerykańskiej. Jednak ubieganie się o wizę jest znacznie droższe i bardziej czasochłonne niż ESTA, dlatego zalecamy złożenie wniosku o paszport biometryczny dla dziecka w odpowiednim czasie, aby móc ubiegać się o ESTA przed podróżą do USA.

→ Złóż wniosek o ESTA, aby móc podróżować do USA

Przygotowanie maluchów do lotu samolotem

Latanie oznacza stres - zwłaszcza dla maluchów. Jeśli Twoje dziecko jest nieco starsze, zacznij rozmawiać o nadchodzącej podróży wcześnie i wyjaśnij wszystkie etapy w drodze do Stanów Zjednoczonych. Sprawdź książki obrazkowe o wspólnym lataniu, napisz wspólną listę pakowania na godziny lotu, a może nawet zaprojektuj harmonogram lotu, aby śledzić kolejność wydarzeń.

Małe niespodzianki podczas lotu

Przygotowując się do lotu do USA, pamiętaj, aby zaplanować niespodzianki, o których nie powiesz wcześniej swojemu dziecku. Mogą to być drobne prezenty lub pomysły na zabawne gry, które dostarczą natychmiastowej radości.

Te małe niespodzianki mogą pomóc Ci w trudnych sytuacjach podczas długiego lotu do Stanów Zjednoczonych i utrzymać na dystans typowe piski i krzyki wynikające z niecierpliwości i nudy.

Wcześniej odwiedź lotnisko

Wspólna wycieczka na lotnisko może pomóc w przygotowaniu malucha do nadchodzącej podróży. Podczas spaceru po terenie lotniska można wyjaśnić następujące kwestie:

 • Czym dokładnie jest lotnisko?
 • Jak lata samolot?
 • Jakie to uczucie lecieć samolotem?
 • Jakie dźwięki są w samolocie i skąd się biorą?

Skorzystaj z okazji, aby porozmawiać o tym, co dzieje się na lotnisku. Dotyczy to na przykład oddawania pluszowych zwierząt podczas kontroli bezpieczeństwa, bycia obszukiwanym przez funkcjonariuszy ochrony i innych rzeczy, które mogą wpłynąć na dobre samopoczucie dziecka, ale nie podlegają negocjacjom

Przygotuj lot do USA z dzieckiem i niemowlakiem

Przygotuj dziecko do lotu i wyjaśnij wszystkie procedury przed, w trakcie i po locie do USA.

Lot do USA: Czy dzieci potrzebują własnych biletów lotniczych?

Z reguły dzieci powyżej drugiego roku życia potrzebują własnego miejsca w samolocie, a tym samym własnego biletu lotniczego. Można zabrać dziecko na kolanach bez dodatkowego biletu. Może jednak obowiązywać opłata za przewóz.

W zależności od linii lotniczej, dla różnych grup wiekowych dostępne są różne taryfy dla dzieci. Przed lotem sprawdź stronę internetową swojej linii lotniczej.

Uważaj na biurokrację

Jeśli Twoje dziecko skończy dwa lata podczas lotu do USA, zazwyczaj potrzebuje własnego siedzenia. Najlepiej wyjaśnić z linią lotniczą, czy można zrobić wyjątek od tej dość nierozsądnej reguły.

Zasady dotyczące bagażu dla dzieci na lotach w USA

Zazwyczaj przepisy dotyczące bagażu lotniczego stanowią, że nie można wnosić dużych ilości płynów przez kontrolę bezpieczeństwa. Jednak żywność dla niemowląt nie podlega ścisłym przepisom dotyczącym bagażu podręcznego i może być zabrana na pokład samolotu.

Również mleko dla niemowląt nie musi być pakowane w porcje 100 ml i przewożone w torebkach Zip-Loc, jak inne płyny. Należy jednak przygotować się na to, że funkcjonariusze służb bezpieczeństwa będą dokładnie przyglądać się butelce.

Istnieją również wyjątki od limitu bagażu, ponieważ wózki dziecięce, foteliki dziecięce, nosidełka dla niemowląt, skrzynki na zabawki i torby na pieluchy mogą zajmować ogromną ilość dodatkowego miejsca.

Wskazówka

Przed lotem oblicz ilość posiadanego bagażu, w tym wózek, buggy, łóżeczko turystyczne, fotelik dziecięcy oraz wszystkie torby i sprawdź w swojej linii lotniczej, czy możesz mieć wszystko przewiezione bezpłatnie. W przypadku tanich lotów może być konieczna dodatkowa rezerwacja, ale dwie sztuki nieporęcznego bagażu są zazwyczaj bezpłatne.

Zazwyczaj możesz zabrać buggy lub wózek do bramki, gdzie załoga wniesie go do przedziału bagażowego samolotu. Jednak ta opcja nie jest dostępna na wszystkich lotach, więc musisz sprawdzić w swojej linii lotniczej.

Przygotuj również torbę transportową dla wózka lub buggy, ponieważ będą one musiały być zapakowane w celu ochrony przed uszkodzeniem.

Fotelik dla dziecka czy na kolanach? Bezpieczeństwo dziecka w samolocie

Jeśli zdecydujesz się trzymać swoje dziecko poniżej drugiego roku życia na kolanach podczas lotu, zazwyczaj otrzymasz specjalny pas z pętlą, który należy przymocować do własnego pasa bezpieczeństwa przed startem.

Jednak w USA ten specjalny pas nie jest dozwolony. Zamiast tego zaleca się, aby rodzic mocno trzymał dziecko.

Doświadczenie użytkownika paska z pętlą

Na wielu forach parentingowych opisano, że podróżowanie na kolanach rodzica z pasem Loop Belt jest niebezpieczne. Powodem jest nieodpowiednie zabezpieczenie podczas turbulencji i wypadków, a tym samym zwiększone ryzyko urazów.

Dlatego ogólnym zaleceniem jest zarezerwowanie osobnego miejsca dla niemowląt i małych dzieci poniżej drugiego roku życia i umieszczenie ich w urządzeniu przytrzymującym dla dzieci (nosidełku lub foteliku).

Bezpieczeństwo lotu z dziećmi w samolocie

Czy jest to bezpieczne? Opinie są różne, jeśli chodzi o latanie z dziećmi i niemowlętami.

Latanie z fotelikiem dla dziecka

Jeśli lecisz z fotelikiem dziecięcym lub nosidełkiem dla niemowląt, zalecamy miejsce przy oknie bezpośrednio obok własnego fotela (rzędy siedzeń z wyjściami awaryjnymi byłyby oczywiście nie na miejscu).

Należy również zwrócić uwagę na następujące cechy szczególne podczas lotu z fotelikiem dla dziecka:

 • Musisz zarejestrować przewóz fotelika dla dzieci w linii lotniczej.
 • Twój fotelik musi być zatwierdzony do użytku podczas lotów.
 • Twój fotelik dla dzieci nie może mieć żadnych uszkodzeń ani wad.
 • Przydatność fotelika dla niemowląt zostanie sprawdzona przy stanowisku odprawy. Odprawa internetowa lub samodzielna odprawa nie są zatem możliwe.
 • Musisz być dobrze zaznajomiony z używaniem fotelika podwyższającego.
 • Należy zarezerwować osobny fotelik dla dziecka.

Alternatywa dla fotelika dziecięcego: Uprząż Cares

Bezpiecznym systemem uprzęży dla dzieci od 1 - 4 lat, o wadze od 10 do 20 kg i wzroście do 100 cm, jest tzw. system Cares. Pas, przypominający uprząż bezpieczeństwa dla wspinaczy lub spadochroniarzy, można kupić w internecie za około 130 euro. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić w swojej linii lotniczej, czy jest on dopuszczony do użytku podczas lotu do USA.

Czy w samolocie są łóżeczka dla dzieci?

Na wielu lotach łóżeczka dziecięce można przymocować do ściany. Jednak odpowiednie do tego miejsca rodzinne w pierwszych rzędach cieszą się zwykle dużym popytem i muszą być rezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Również za ten "komfort" często pobierana jest dodatkowa opłata.

Maksymalny dopuszczalny wzrost i waga ciała do korzystania z łóżeczek dziecięcych w samolocie różnią się w zależności od linii lotniczych, dlatego przed dokonaniem rezerwacji zdecydowanie należy dokładnie przyjrzeć się stronie internetowej danej linii lotniczej.

Uwaga

Łóżeczko dziecięce w samolocie nie zastępuje bezpieczeństwa, jakie zapewniają foteliki dziecięce, nosidełka dla niemowląt lub szelki Cares. Podczas startu i lądowania, a także w czasie turbulencji, dziecko musi być wyjęte z łóżeczka i odpowiednio zabezpieczone.

Bez łez w samolocie: kompensacja ciśnienia & Co.

Start i lądowanie mogą sprawić dziecku straszny ból. Doskonałym trikiem w walce z bólem ucha w samolocie jest zastosowanie kropli do nosa i uszu o działaniu odkażającym na około pół godziny przed odlotem. Krople można dostać w każdej dobrej aptece - również w formie sprayu.

W przypadku niemowląt karmienie piersią lub podanie butelki podczas startu może zdziałać cuda, a w przypadku starszych dzieci - guma do żucia lub cukierki do żucia. Jednak najskuteczniejszym lekarstwem na dyskomfort podczas startu i lądowania jest pozwolenie dziecku na sen. Dlatego godzina lotu do USA jest również kluczowa dla bezstresowego latania z dziećmi.

Najlepszy czas na lot z dziećmi

Jeśli na pokład samolotu do USA wsiadasz w nocy, prawdopodobieństwo, że dziecko będzie wyspane (czyli spokojne) jest największe, przynajmniej przez kilka pierwszych godzin lotu.

Skrócenie czasu oczekiwania

Dzieci czekające spokojnie i cierpliwie na coś to rzadkość. Połącz to z podekscytowaniem zbliżającym się lotem i wszystkimi nowymi wrażeniami, a wszystko może stać się stresujące.

Dlatego powinieneś zachować jak najkrótszy czas oczekiwania przed odprawą, przy bramce, w samolocie i po wylądowaniu. Te sztuczki mogą Ci w tym pomóc:

 • Omów z linią lotniczą optymalny czas przylotu dla rodzin.
 • Jeśli nie zabierasz fotelików dziecięcych lub nieporęcznego bagażu, skorzystaj z odprawy online.
 • Przed przybyciem na lotnisko dowiedz się, jak należy postępować z nieporęcznym bagażem (takim jak wózki) i jak zabrać wózki do bramki, aby uniknąć dodatkowych okrążeń.
 • Zapytaj o stanowisko odprawy rodzinnej. Jeśli takiego nie ma, być może będziesz mógł korzystać z biznesowego stanowiska jako rodzina.
 • Nie wchodź na pokład samolotu jako pierwszy, jak jest to zalecane, ale rozprostuj nogi z dzieckiem przy bramce, dopóki boarding nie będzie prawie zakończony.
 • Zawsze miej pod ręką niezbędne dokumenty, aby szybko przejść przez odprawę i kontrolę bezpieczeństwa.
 • Zapytaj o "szybki pas" dla rodzin w punkcie kontroli bezpieczeństwa.

Jak uniknąć nudy w samolocie i na lotnisku

Na lotnisku jest wiele do odkrycia. Czas oczekiwania na dziecko można zwykle skrócić na placach zabaw dla dzieci, w sklepach z zabawkami lub w całych strefach dla dzieci z konsolami do gier, kącikami do raczkowania i kinami dla dzieci.

Zajęcie dzieci w samolocie jest o wiele trudniejsze, ponieważ mocno ograniczony zakres ruchu i ciągły strach przed przeszkadzaniem współpasażerom powoduje stres u rodzin.

Książeczki, kolorowanki, puzzle i ulubione zabawki są oczywiście w cenie. Ale na jak długo to wystarczy, aby utrzymać w ryzach nieokiełznaną energię dziecka? Zebraliśmy kilka wskazówek dotyczących rozrywki podczas lotu do USA:

Zapewnij spontaniczne niespodzianki

Jeśli chcesz utrzymać dziecko w kolejce przez dłuższy czas, możesz w regularnych odstępach czasu wyciągać z kapelusza małe niespodzianki. Nie powinno się to dziać w odpowiedzi na grymaszenie i krzyki, ale po to, by lot był ciekawy przez cały czas. Kilka pomysłów:

 • Zabawna zagadka
 • Spontaniczna sztuczka magiczna
 • Nowy brokatowy lub błyszczący ołówek do malowania.
 • Wspaniały tęczowy obrazek do zdrapywania
 • Ważne zadanie do wykonania przez dziecko
 • Nowa gra w karty

Spojrzenie przez kamery zewnętrzne

W niektórych samolotach (np. Airbus A330, A380 lub B747-8is) można oglądać całą akcję podczas startu i lądowania przez "kamerę pilota". Jest to ekscytujące doświadczenie, szczególnie dla dzieci!

Rozrywka podczas lotu

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą słuchawki dla dziecka na lot do USA, ponieważ program rozrywkowy na długich trasach jest czymś wyjątkowym! Dzięki wspaniałemu filmowi Disneya lub ekscytującemu słuchowisku radiowemu, czas "leci". Jednak ekrany są często na niewygodnej wysokości dla dzieci, więc pamiętaj, aby zabrać również własny program rozrywkowy.

Quiz dźwiękowy w samolocie

W czasie lotu jest dużo pośpiechu, dudnienia i brzęczenia! Zapoznanie się z poszczególnymi odgłosami w kabinie pasażerskiej może nie tylko złagodzić dziecięce obawy, ale także może być świetnym sposobem na spędzenie czasu.

Jeśli dodasz do tego głośne chrapanie współpasażerów lub inne usterki ciała, to będziesz miał naprawdę dużo śmiechu! Zapytaj członków załogi samolotu, jeśli po prostu nie możesz zlokalizować hałasu w samolocie.

Czas na pytania z kolegami z fotela

Po wejściu na pokład samolotu sprawdź, czy współpasażerowie lubią dzieci i czy byliby gotowi na sesję pytań i odpowiedzi. Rozmowy z nowymi, ciekawymi ludźmi mogą być dla Twojego dziecka świetnym sposobem na spędzenie czasu.

Gra w zgadywanki o USA

Skoro lecisz z dzieckiem do USA, powinno ono dowiedzieć się czegoś o kraju i mieszkańcach Stanów Zjednoczonych. Dlatego przed lotem przygotuj mały quiz o USA, najlepiej z zabawnymi obrazkami i małymi historyjkami.

Jakie zwierzęta żyją w USA? Jak mówią ludzie w Stanach Zjednoczonych? Jak wygląda Amerykanin? Nawet mała lekcja angielskiego może być dla dziecka naprawdę fajna, jeśli wymyślisz zabawne słówka do tłumaczenia.

Zgadywanka smakowa

Gummy bear, pea, potato chip, chocolate, banana, cookie? Miej przygotowane pudełko z przekąskami z mnóstwem małych składników, które dziecko musi odgadnąć. To nie tylko zabawa, ale także potomstwo dostanie swoje wypełnienie.

Jedzenie dla dzieci lub niemowląt podczas lotu

Na pokład samolotu lecącego do USA możesz zabrać jedzenie dla dzieci i napoje dla dziecka. Podczas lotu, na większości lotów, możesz również poprosić o ciepłą lub zimną wodę do mieszania formuły dla dzieci lub mleka w dowolnym momencie.

Oczywiście na pokładzie często znajdują się specjalne przekąski dla dzieci, takie jak kolorowe sałatki owocowe, a czasem nawet jedzenie dla niemowląt. Sprawdź w swojej linii lotniczej, czy są specjalne menu dla dzieci.

Menu dla dzieci podczas lotu do USA

Dobre linie lotnicze mają dostępne specjalne menu dla dzieci.

Ubrania dla dzieci i niemowląt podczas lotów

W samolocie temperatura może być niższa ze względu na klimatyzację, dlatego podczas lotu do USA powinieneś wybrać warstwowy wygląd. Oznacza to ubieranie dziecka w kilka warstw, które można zdjąć w razie potrzeby.

Grube skarpety są również świetnym dawcą komfortu podczas lotu, ponieważ o wiele przyjemniej jest kopać w foteliku dziecka lub między rzędami siedzeń bez butów, gdy stopy są spuchnięte z powodu lotu.

Lista pakowania na loty do USA z dziećmi

Czy na pewno niczego nie zapomniałeś? Aby być po bezpiecznej stronie, przejrzyj jeszcze raz naszą rodzinną listę pakowania na lot do USA:

 • Paszport biometryczny dla dziecka
 • Wniosek o ESTA dla dziecka
 • Bilet lotniczy lub numer rezerwacji
 • Wózek spacerowy, wózek podróżny, fotelik dziecięcy, szelki Cares, nosidełko, chusta do noszenia dziecka
 • Grube skarpety, zapasowe ubrania
 • Krople do nosa, krople do uszu
 • Smoczek, ulubiona zabawka (przytulanka)
 • Kocyk i poduszka
 • Pieluchy, podkładka do przewijania, mokre chusteczki
 • Przekąski, napoje, guma do żucia, słodycze do żucia
 • Materiały do malowania, puzzle, gry logiczne, gra karciana
 • Tablet, słuchawki

FAQ Latanie z dziećmi

Masz więcej pytań dotyczących lotów do USA z maluchami i niemowlętami? W takim razie na pewno znajdziesz to, czego szukasz w naszym FAQ:

W jakim wieku dziecko może latać?

Z reguły niemowlęta poniżej 14 dnia życia nie mogą podróżować samolotem lub tylko z zaświadczeniem lekarskim.

Czy w samolocie są foteliki dla dzieci?

Większość linii lotniczych nie zapewnia fotelików i nosidełek dla dzieci, a jedynie pasy z pętlą do przypinania niemowląt i małych dzieci na kolanach rodziców. Eksperci ds. bezpieczeństwa lotów odradzają jednak korzystanie z pasów, dlatego należy zabrać ze sobą własny fotelik dla dziecka.

Sprawdź w swojej linii lotniczej, jakie urządzenia przytrzymujące dla dzieci mogą być używane w samolocie. Z reguły fotelik dla dziecka musi być zatwierdzony do użytku w samolocie (etykieta: "Do użytku w samolocie") i nie może przekraczać określonych wymiarów.

Czy w samolocie są przewijaki?

W większości toalet samolotowych można znaleźć przewijaki, które się składają. Są one jednak dość małe, a zmiana pieluchy może być prawdziwą przygodą dla rodziców większych dzieci.

Od jakiego rozmiaru nie potrzebuję fotelika dla dziecka w samolocie?

W przypadku dzieci o wzroście do 1,25 m - czyli do około 6 lat - w samolocie należy korzystać z urządzenia przytrzymującego.

Czy dzieci mogą same lecieć do USA?

Wiele linii lotniczych oferuje za opłatą opiekę nad dziećmi bez opieki. Ważne jest tu pisemne oświadczenie o zgodzie rodzica lub opiekuna wraz z dokumentacją towarzyszącą oraz w większości przypadków formularz opieki nad dzieckiem, który można pobrać ze strony internetowej linii lotniczej.

Czy mogę lecieć do USA z więcej niż jednym dzieckiem lub maluchem w tym samym czasie?

Zazwyczaj jedna osoba dorosła musi podróżować z każdym niemowlęciem lub dzieckiem, chyba że miejsce jest zarezerwowane dla dodatkowych dzieci. Jeśli więc podróżujesz sam z kilkorgiem dzieci, wszystkie dzieci oprócz jednego będą potrzebowały stałej rezerwacji miejsca i fotelika podwyższającego.

Czy mogę lecieć do Stanów Zjednoczonych będąc w ciąży?

Kobiety w ciąży mogą zazwyczaj bez problemu wejść na pokład samolotu do 36 tygodnia ciąży. Jednak urzędnicy graniczni Stanów Zjednoczonych są szczególnie podejrzliwi i czasami wymagają dowodu, że ciężarna kobieta wróci do kraju przed porodem.

Pamiętaj, aby sprawdzić w swojej linii lotniczej wszelkie specjalne względy przed podróżą do USA jako kobieta w zaawansowanej ciąży. Latanie w ciąży nie jest również zalecane w niektórych przypadkach, takich jak ciąża mnoga, choroby układu krążenia lub przebyte poronienia.

Jak mogę sprawdzić, czy moje nosidełko dla niemowląt lub fotelik dziecięcy nadają się do podróży samolotem?

Fotelik dziecięcy nadaje się do podróży samolotem, jeśli ma nadrukowany napis "For use in aircraft". Foteliki dziecięce muszą posiadać homologację ECE do użytku z 2-punktowymi pasami bezpieczeństwa.

Jetzt ESTA beantragen