Napiwki w USA

Będąc na wakacjach w USA, korzystasz z różnych usług. Ale czy znasz zasady dawania napiwków w Ameryce? Dowiedz się, ile powinien wynosić napiwek, kto powinien go dostać, a komu raczej nie powinieneś dawać "tipa".

ESTA

Oficjalne pozwolenie na wjazd do USA!

Dlaczego napiwki są ważniejsze w USA niż w Europie

W Stanach Zjednoczonych ktoś, kto pracuje w branży usługowej, np. jak kelnerka, sprzątaczka czy kierowca, zazwyczaj otrzymuje znacznie niższe wynagrodzenie niż ktoś za pracę biurową. Dlatego też napiwki w USA nie są tylko miłym gestem i wyrazem uznania dla pracy pracownika usługowego, ale są niezbędne do przetrwania.

Szczególnie w branży gastronomicznej napiwki są mocno wbudowane w strukturę wynagrodzeń. Jeśli więc nie dasz napiwku kelnerowi po wizycie w restauracji w USA, zmniejszasz jego wynagrodzenie, do którego jest uprawniony. Dlatego zawsze miej kilka dolarów w pogotowiu podczas swoich podróży, aby odpowiednio wynagrodzić usługodawców.

Ile wynosi odpowiedni napiwek w USA?

Kiedy wychodzisz na posiłek do restauracji np. w Stanach, powinieneś zostawić napiwek w wysokości 20 %. W razie potrzeby można go obniżyć nawet do 15 %, jeśli ma się dobry powód. Napiwek w wysokości od 15 do 20 % jest również zwyczajowo stosowany w innych dziedzinach usług.

Napiwek poniżej 15 % należy dawać tylko wtedy, gdy doświadczyłeś złej obsługi. W takim przypadku zalecamy rozmowę z pracownikiem obsługi, a nie obniżanie kwoty napiwku bez komentarza.

Jeśli dasz zbyt niski napiwek w USA, nie zdobędziesz przyjaciół i to nie jest mile widziane. Wyjaśniająca rozmowa z kelnerem może wyjaśnić nieporozumienia, a także mu pomóc w poprawieniu swojej pracy.

Kto dostaje napiwek w USA?

Poza kilkoma wyjątkami, możesz dać napiwek wszystkim pracownikom serwisu, z którymi masz do czynienia w USA. Dotyczy to na przykład:

 • Sprzedawca
 • Pracownicy obsługi kelnerskiej
 • Dostawcy
 • Sprzątaczki
 • Personel hotelowy
 • Kosmetyczki
 • Kierowcy taksówek
 • Pomocnicy domowi
 • Opiekunowie
 • Rzemieślnicy
 • Ogrodnicy
 • Obsługa parkingów
 • Recepcjoniści i personel ochrony

Ostrożnie: Niektórym osobom, takim jak lekarze, prawnicy czy policjanci, nie powinno się dawać napiwków, gdyż jest to uważane za obrazę (np. w przypadku pracowników naukowych) lub może być nawet uznane za próbę przekupstwa (np. w przypadku pracowników rządowych i policjantów).

Napiwek wliczony w cenę?

Jeśli na rachunku w restauracji widzisz słowo "Gratuity" z procentem za nim, to znaczy, że napiwek jest już wliczony w opłatę. Możesz (i powinieneś) zwiększyć odpowiednią wartość procentową do 20%.

Jeśli rachunek w restauracji nie zawiera jeszcze napiwku, możesz znaleźć zdanie "Tip is not included" lub coś podobnego. Bez informacji na rachunku, kwota nie zawiera jeszcze napiwku.

Jak powinno się dawać napiwek w Stanach Zjednoczonych?

W Stanach Zjednoczonych najlepiej jest dać napiwek w gotówce, aby na właściwą zapłatę nie miał wpływu czas oczekiwania lub potrącenia (np. ze strony pracodawcy).

Jeśli jednak płatność gotówką jest niemożliwa, można również dać napiwek kartą kredytową. Jeśli nie znasz procedury dawania napiwku kartą kredytową, poproś o pomoc odpowiednich pracowników obsługi.

Przy dawaniu napiwków w USA należy pamiętać, aby nikogo nie dyskryminować. Oznacza to, że wysokość zapłaty powinna zależeć wyłącznie od tego, jak często i intensywnie miałeś do czynienia z daną osobą z obsługi i jak dobra była to obsługa. Kryteria takie jak wiek, płeć, pochodzenie i wygląd nie powinny odgrywać roli w dawaniu napiwków!

Więcej przepisów na wakacje w USA

Potrzebujesz więcej porad na temat wakacji w USA? Tutaj znajdziesz kilka przydatnych wskazówek:

Jetzt ESTA beantragen