Krajowy numer identyfikacyjny we wniosku ESTA

Podczas składania wniosku o ESTA na wyjazd do USA zostaniesz poproszony o podanie krajowego numeru identyfikacyjnego lub krajowego numeru identyfikacyjnego. Dowiedz się, co to oznacza i co możesz zrobić, jeśli nie masz krajowego numeru identyfikacyjnego.

ESTA

Oficjalne pozwolenie na wjazd do USA!

Aplikacja ESTA: Co to jest Krajowy Numer Identyfikacyjny?

Na potrzeby podatków, świadczeń społecznych i innych funkcji rządowych wiele krajów przypisało swoim obywatelom indywidualne numery. Numery te mają różne nazwy - w zależności od kraju - a także wyglądają inaczej w zależności od stanu.

Najczęstsze określenia krajowych numerów identyfikacyjnych to:

  • Personal Identification Number (np. w Turcji).
  • Krajowy Numer Identyfikacyjny (np. Norwegia, Albania)
  • National Insurance Number (np. Wielka Brytania)
  • NIN (np. Nigeria)
  • JMBG (np. Bośnia, Czarnogóra i Chorwacja)
  • Numer Ubezpieczenia Społecznego (np. Kanada)
  • Numer Ubezpieczenia Społecznego (np. USA)
  • Personal Identity Code (np. w Finlandii)

Oprócz ogólnych procedur administracyjnych krajowy numer identyfikacyjny jest również wymagany przy ubieganiu się o zezwolenie ESTA na podróż do USA.

Krajowy Numer Identyfikacyjny w aplikacji ESTA

Nie każdy ma Krajowy Numer Identyfikacyjny

W niektórych krajach nie ma krajowego numeru identyfikacyjnego. W zastępstwie do różnych celów używa się numerów identyfikacji podatkowej, numerów ubezpieczenia społecznego, a nawet numerów dowodów tożsamości.

Dlatego podczas wypełniania wniosku ESTA wiele osób nieposiadających krajowego numeru identyfikacyjnego zastanawia się, co należy wpisać w pola "National Identification Number" i "Personal Identification Number".

Aplikacja ESTA bez krajowego numeru identyfikacyjnego

Podczas wypełniania wniosku ESTA, kraj wydania paszportu określi, które numery należy uwzględnić. Na przykład, jeśli składasz wniosek z paszportem z Niemiec, Belgii lub Holandii, zostaniesz poproszony o podanie Narodowego Numeru Identyfikacyjnego.

Oficjalna strona ESTA z U.S. Customs and Border Protection stwierdza:

"Wpisz numer znajdujący się na dokumencie tożsamości, innym niż paszport, wydanym przez Twój kraj. Krajowy Numer Identyfikacyjny, jeśli został Ci wydany, jest wymagany do wypełnienia wniosku."

Tak więc, jeśli nie posiadasz Narodowego Numeru Identyfikacyjnego, ale system ESTA prosi Cię o niego, powinieneś wprowadzić numer seryjny swojego dowodu osobistego podczas wypełniania wniosku ESTA. Można go znaleźć w części dokumentu tożsamości nadającej się do odczytu maszynowego, jak również w prawym górnym rogu na przedniej stronie.

Numer seryjny na niemieckim dowodzie osobistym


Krajowy numer identyfikacyjny nie jest wymagany w oficjalnym wniosku ESTA, jeśli wypełniasz formularz np. paszportem z Austrii, Szwajcarii, Polski, Wielkiej Brytanii lub Finlandii. W takim przypadku wystarczy wpisać numer paszportu w polu "Passport Number".

Czym jest osobisty numer identyfikacyjny?

W oficjalnym formularzu ESTA, oprócz pól "Numer paszportu" i "Krajowy numer identyfikacyjny", znajduje się również pole na "Osobisty numer identyfikacyjny". Nie musisz wypełniać tego pola i jest ono dla Ciebie klikalne tylko wtedy, gdy masz paszport z kraju, w którym obowiązuje Personal Identification Number.

Czy powinienem wypełnić pole UNKNOWN czy nie?

Niektóre przewodniki internetowe zachęcają do wpisania słowa UNKNOWN w polu National Identification Number, jeśli Twój kraj nie posiada oficjalnego krajowego numeru identyfikacyjnego. Jest on jednak nadal wymagany we wniosku ESTA.

W oparciu o oficjalne wytyczne Urzędu Celnego i Ochrony Granic, eksperci USA z usa-wiza-esta.pl radzą, aby zawsze używać numeru seryjnego swojego dowodu osobistego zamiast słowa UNKNOWN. Powinieneś odpowiedzieć UNKNOWN tylko wtedy, gdy nie masz ważnego dowodu tożsamości.

Wskazówka

Jeśli potrzebujesz wyjaśnień dotyczących wniosku ESTA, możesz skorzystać z usług ESTA firmy usa-wiza-esta.pl, aby uniknąć ewentualnych błędów i wynikających z nich zakazów wjazdu. Z ponad 25-letnim doświadczeniem we wszystkich aspektach wiz amerykańskich, podróży i emigracji do USA, licencjonowani przez rząd konsultanci imigracyjni mogą niezawodnie pomóc we wszystkich pytaniach dotyczących aplikacji ESTA.

Wjazd do USA: Zabierz ze sobą paszport i dowód osobisty!

Po wpisaniu numeru paszportu w polu "Passport Number" (Numer paszportu) oraz numeru seryjnego dowodu osobistego w polu "National Identification Number" (Krajowy numer identyfikacyjny) we wniosku ESTA, przy wjeździe do USA należy mieć przy sobie oba dokumenty.

Jest tak, aby urzędnicy na granicy USA nie mieli wątpliwości co do Państwa tożsamości, gdy porównają informacje zawarte w ESTA z dokumentami paszportowymi.

Jetzt ESTA beantragen