USA Podróże i Korona

W maju 2023 roku zniesiono obowiązek szczepień COVID dla podróżujących do USA! Dowiedz się, na co nadal musisz zwracać uwagę podczas podróży do USA.

Uwaga

Od maja 2023 roku osoby nieszczepione mogą ponownie wjechać do Stanów Zjednoczonych. Złóż wniosek ESTA już teraz, aby podróżować do USA bez wizy!

ESTA

Oficjalne pozwolenie na wjazd do USA!

Kto może podróżować do USA?

Po upadku wymogu szczepienia COVID-19, goście zagraniczni mogą ponownie podróżować do Stanów Zjednoczonych niezależnie od statusu szczepień. Do 11 maja 2023 roku włącznie do wjazdu wymagany był dowód pełnego szczepienia COVID.

Jeszcze przed zniesieniem wymogu szczepień istniały wyjątki dla niektórych podróżnych. Należały do nich posiadacze Zielonej Karty i obywatele USA.

Uwaga

Ponieważ obecna sytuacja w USA jest bardzo dynamiczna, nie jest jeszcze możliwe sformułowanie ogólnych stwierdzeń dotyczących wszystkich przepisów i ograniczeń. Przed każdą podróżą do Stanów Zjednoczonych należy codziennie zasięgać informacji na temat aktualnych wymogów wjazdowych - najlepiej na stronie internetowej Państwa linii lotniczych.

Zakaz podróżowania i spółka: USA podczas pandemii

Na początku 2020 r. rząd USA zaczął wprowadzać ograniczenia w podróżowaniu i zakazy wjazdu, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19. Początkowo tylko goście z Chin mieli zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Później zakaz został rozszerzony na podróżnych z innych krajów, takich jak 26 krajów strefy Schengen.

Nowa proklamacja prezydencka z marca 2020 r. zawiesiła wjazd większości cudzoziemców, którzy przebywali w strefie Schengen, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Brazylii, Chinach i Iranie w ciągu 14 dni przed wjazdem do Stanów Zjednoczonych.

Te ograniczenia w podróżowaniu dotknęły zarówno wczasowiczów, emigrantów, jak i zagranicznych studentów. Czasami osoby, których to dotyczyło, mogły wjechać do kraju tylko z wyjątkiem interesu narodowego od rządu USA. Tylko posiadacze zielonej karty i obywatele USA byli zwolnieni z ograniczeń w podróżowaniu, co często miało miejsce.

Z biegiem czasu rząd USA okresowo dostosowywał ograniczenia w podróżowaniu i wymagania dotyczące wjazdu w oparciu o zmieniające się okoliczności i względy zdrowia publicznego. Zmiany obejmowały dodawanie lub usuwanie krajów z listy obszarów objętych zakazem oraz wdrażanie wymogów dotyczących testów i kwarantanny.

Wymóg szczepień w USA do maja 2023 r

Wraz z wprowadzeniem szczepionek na koronawirusa, w pełni zaszczepieni międzynarodowi podróżni z obszarów zagrożonych zostali ostatecznie wpuszczeni z powrotem przez granicę USA.

Podróżnych uznano za w pełni zaszczepionych dwa tygodnie po otrzymaniu drugiej dawki z dwudawkowej serii szczepionek lub dwa tygodnie po otrzymaniu pojedynczej dawki szczepionek zatwierdzonych przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) lub znajdujących się na liście alarmowej WHO.

Zatwierdzone szczepionki obejmowały:

 • Pfizer/BioNTech
 • Moderna
 • Johnson & Johnson
 • AstraZeneca
 • Covishield
 • BIBP/Sinopharm
 • Sinovac i
 • Covaxin.

Dowód pełnego zaszczepienia stanowiła cyfrowa karta szczepień z kodem QR. Można również przedstawić oficjalną papierową kartę szczepień.

Wyjątki od wymogu szczepień w przypadku podróży do USA obejmują

 • Obywatele USA
 • Posiadacze zielonej karty
 • Niektórzy pracownicy rządowi
 • Dzieci w wieku poniżej 18 lat; oraz
 • Osoby, którym przyznano oficjalne zwolnienie.

Wymagania dotyczące testów i kwarantanny w USA

Podczas pandemii koronawirusa obowiązywały różne wymogi dotyczące testów i kwarantanny dla podróżnych chcących wjechać do Stanów Zjednoczonych. Czasami środki te były zmieniane na bieżąco:

 • Osoby podróżujące do Stanów Zjednoczonych na podstawie zwolnienia bez pełnej ochrony szczepionkowej musiały przejść testy na COVID-19 i zostać poddane kwarantannie przy wjeździe.
 • Powtórne testy koronarograficzne były wymagane 3 do 5 dni po przybyciu do Stanów Zjednoczonych.
 • Niezaszczepieni podróżni musieli zostać poddani kwarantannie przez 7 dni, nawet jeśli wynik testu był negatywny.
 • Jeśli podróżny uzyskał pozytywny wynik testu lub wystąpiły u niego objawy COVID-19 podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, musiał zostać odizolowany. Czas trwania izolacji można określić za pomocą kalkulatora kwarantanny i izolacji CDC.
 • W przypadku pobytu w USA trwającego 60 dni lub dłużej, pełne szczepienie przeciwko COVID-19 było wymagane w ciągu 60 dni od przyjazdu lub tak szybko, jak było to wskazane z medycznego punktu widzenia.
 • Osobom, które zostały w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, ale których szczepienia nie były aktualne, zalecono poddanie się kwarantannie przez pięć dni po wjeździe do Stanów Zjednoczonych i przestrzeganie dodatkowych zaleceń dla wszystkich podróżujących do Stanów Zjednoczonych.

Wszystkim podróżnym zalecono samokontrolę i izolację w przypadku wystąpienia objawów.

Podczas całej reakcji na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych ważne było, aby każdy podróżny otrzymywał codzienne aktualizacje od oficjalnych agencji, takich jak Departament Stanu USA oraz Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Czy mogę obecnie ubiegać się o ESTA?

Tak, można złożyć wniosek o ESTA na podróż do USA w dowolnym momencie. Zezwolenie na wjazd ESTA jest ważne przez 2 lata i może być wykorzystywane do wielokrotnego wjazdu w tym okresie.

Chociaż wnioski VISA wymagają obecnie dłuższego czasu oczekiwania ze względu na dużą liczbę osób w konsulatach i ambasadach USA, wnioski ESTA są nadal przetwarzane szybko, więc zezwolenie na wjazd otrzymasz najpóźniej po 72 godzinach.

źródła:
cdc.gov, travel.state.gov, auswaertiges-amt.de

Jetzt ESTA beantragen